Tonery Sokółka. Słoneczne sprawy.
Tonery Sokółka. Nie dopuszczalne jest umieszczanie tonerów i kaset do drukarek w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie promieni słonecznych. Przechowywanie tonerów w zbyt wysokich temperaturach może prowadzić do ich zbrylenia, co skutkuje powstawaniem rys na wydrukach, szybsze zużycie bębnów i zespołu utrwalania obrazu. Nadmierne nasłonecznienie tonerów może powodować utratę intensywności barwy najczęściej szary wydruk.
Tonery Sokółka. Za zimno!
Przechowywanie tonerów w zbyt niskiej temperaturze, czyli poniżej 0 stopni C może trwale uszkodzić toner. Przed zastosowaniem należy toner poddać kwarantannie. Najlepiej umieścić w pokojowej temperaturze (około 20 stopni), przez co najmniej 12 godzin przed zastosowaniem.
Niedopuszczalne jest zamrażanie tonera! Skutki są nieodwracalne. Po odmrożeniu taki toner z pewnością przysporzy wiele kłopotu i doprowadzi do szybszego zużycia podzespołów kserokopiarki lub drukarki.
Tonery Sokółka. Przecieki.
Zbyt wysoka wilgotność powoduje zagęszczenie cząsteczek toneru, czego objawem są problemy z równomiernym jego rozprowadzeniem na wydrukach. Objawia się to brakiem możliwości uzyskania dobrej jakości druku szczegółów, zaburzona jest ostrość, przejścia tonalne od jasnego do ciemnego obszaru, powstaje niepożądane tło. Wilgotny toner nie wtapia się prawidłowo w papier, czego skutkiem jest powielanie obrazu na wydrukach.
Zawsze przed zainstalowaniem tonera lub kasety z tonerem sprawdź czy nie ma on mechanicznych uszkodzeń. Mocno nim wstrząśnij i włóż do urządzenia. Pamiętaj, że toner/kaseta przy zdjętym zabezpieczeniu może w trakcie wstrząsania uwolnić część proszku zamkniętego wewnątrz obudowy. Zdarza się, że tonery są przechowywane w nieprawidłowej pozycji i ich zawartość jest nierównomiernie rozłożona. Najczęstszym objawem tego jest nierównomierny wydruk na przykład druk tylko z jednej strony.
Drukarka to urządzenie obecne w każdej firmie i prawie każdym domu. Niestety na zakupie wydatki się nie kończą, aby móc korzystać z drukarki trzeba zaopatrywać ją okresowo w tonery. Zakup nowego tonera to spory wydatek. Dodatkowo producenci stosują praktyki mające na celu zwiększanie częstotliwości tych zakupów np. tonery są napełniane tylko do połowy lub jednej trzeciej swojej pojemności, są też zabezpieczane tzw. chipami, to elektroniczne elementy których zadaniem jest liczenie wydrukowanych stron. Efekt jest taki że toner jeszcze się nie skończył a my musimy kupić nowy kartridż. Regeneracja jest procesem który znacznie obniża koszty eksploatacji urządzeń drukujących. Każdy kartridż jest demontowany, dokładnie czyszczony i zasypywany dedykowanym tonerem. Koszt takiej regeneracji to przeważnie 50-70% ceny zakupu nowego kartridża, bez utraty jakości wydruku i dający możliwość wydrukowania większych ilości kartek.