Drukarki Wyszków

Drukarki Wyszków. Tusz to podstawa.

Drukarki Wyszków. Dobry tusz to sztuka.

Jakość wydruków uzależniona jest nie tylko do jakości sprzętu, z jakiego korzystamy, ale przede wszystkim od jakości tuszu. To właśnie tusz stanowi o tym, czy wydruk będzie wyglądał odpowiednio dobrze i oddawał w pełni swój cyfrowy wzorzec. Stworzenie dobrego tuszu to nie lada sztuka, ponieważ proces jest niezwykle złożony, a co ważniejsze, ma w sobie znamiona sztuki. Każdy z modeli Drukarki Wyszków wymaga dobrego tuszu.

Drukarki Wyszków. Produkcja tuszu w praktyce.

Produkcja tuszu zaczyna się od wypełnienia specjalnych kadzi mieszalniczych spoiwem. Najczęściej jest to substancja o konsystencji żywicy. Podgrzana dosyć mocno stanowić będzie bazę dla przyszłego tuszu.  Do spoiwa wsypuje się sproszkowany pigment. Pod wpływem temperatury oraz dzięki ciągłemu mieszaniu, pigment rozpuszcza się i tworzy ze spoiwem jednolitą masę. Ale jest to zaledwie wstępny proces upłynniania pigmentu, który przejdzie jeszcze długą drogę, zanim trafi do puszek i zostanie wysłany odbiorcom. Po dokładnym wymieszaniu w kadzi, kolorowa substancja trafia między specjalne wałki, które wytłaczają z niej pęcherzyki powietrza i wygładzają fakturę. W procesie wygładzania używa się także metalowych kulek łożyskowych, które rozbijają mikroskopijne grudki tworzące się w procesie mieszania pigmentu.

Drukarki Wyszków. Czas na testy.

Kolejnym testem jest tzw. test wybielacza. Małą próbkę tuszu umieszcza się w pojemniku z wybielaczem, który poddawany jest wstrząsom w celu wymieszania jednego i drugiego. Na podstawie otrzymanych wyników określa się, czy dany kolor jest wystarczająco silny i w pełni oddaje swój charakter. Po pomyślnym przejściu testu, masa powraca do kadzi mieszalniczych, gdzie dodawane są kolejne składniki tuszu, takie jak odpowiedzialne za trwałość woski czy wysuszacze, od których zależy prędkość schnięcia tuszu na wydruku. Jeśli chodzi o tę ostatnią wartość, ona również poddawana jest restrykcyjnym testom. Sprawdzana jest też rozporowadzalność tuszu, a więc czy będzie on równomiernie rozkładany przez urządzenie drukujące. Im mocniejszy tusz, tym lepsze wyniki w teście i większa pewność, że wydruki będą jednolite.

Oczywiście cztery podstawowe kolory – cyan, magenta, yellow i black – są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb konsumentów. Dlatego opcjonalnym krokiem jest również mieszanie tuszy w celu uzyskania niezliczonych odcieni. Pełna paleta kolorów może mieć kilkaset odcieni i chociaż w drukarkach używa się tylko zestawu CMYK, w przemyśle wykorzystywane są mieszanki, czy to tworzone przez producentów, czy na zamówienie konkretnego odbiorcy.

Na koniec następuje etap rozlewania gotowego tuszu do puszek. W proces ten również zaangażowana jest maszyna wytłaczająca pęcherzyki powietrza, która dodatkowo sprawia, że tusz robi się jeszcze bardziej błyszczący i gładki. Warto podkreślić, że wiele firm produkujących tusze zatrudnia specjalistów nadzorujących cały proces powstawania kolorów. Najczęściej są to pojedyncze osoby posiadające kontrolę nad każdym etapem produkcji, one opracowują mieszanki i techniki łączenia składników, barw, etc. Dzięki temu tusze danego producenta zawsze charakteryzują się podobną jakością.